SUKCESY SEKCJI LA W 2018 r.


 


Z wielką przyjemnością podsumowuje starty naszych lekkoatletów w 2018 r. Z wielką przyjemnością bo jest czym się chwalić. Był to kolejny multimedalowy rok, kolejne uzyskane tytuły mistrzowskie, kolejne pobite rekordy, kolejne talenty w Hermesie. Zdobywając w tamtym roku 8 medali na zawodach rangi mistrzostw polski nie spodziewaliśmy się że ten rekord przetrwa tyko jeden sezon bo w tym roku mamy ich aż 10 !!!. To bardzo wyśrubowany rekord i myślę że przez wiele lat nie będzie osiągalny, no chyba że w następnym roku :).
Niestety, jak to w sporcie, nie z samych sukcesów się on składa więc oprócz zwycięzców, byli także pokonani (nie przegrani!), ci co nie osiągnęli zamierzonych celów, co nie zrealizowali swoich sportowych marzeń. Ważne aby nie mieć sobie nic do zarzucenia, starałem się, pracowałem na treningach, przystąpiłem do walki ale zostałem pokonany ale nie jestem przegrany bo cytując za Paulo Coelho - "
Przegrać i być pokonanym to nie to samo. Przegrywają ci, którzy nawet nie próbowali walczyć, a pokonani są ci, którzy byli zdolni do walki. I taka porażka nie przynosi wstydu. Może być trampoliną do nowych zwycięstw. Nigdy nie ma porażek ani zwycięstw ostatecznych, bo dzisiejsza porażka może być jutrzejszym zwycięstwem".


Sezon marzenie, tyle sukcesów było w 2018 że, można byłoby rozdzielić na 3 - 4 sezony. Niestety jak każdy poprzedni się zakończył a był ponadprzeciętny, śmiało można powiedzieć, że najlepszy w historii. Lepszy od poprzedniego, wtedy wyjątkowego. Rok 2018 zaowocował 10 medalami Mistrzostw Polski dla naszych lekkoatletów (7 złotych!, 1 srebrny i 2 brązowe). W tym roku uzbieraliśmy 123 pkt. w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportu Dzieci i Młodzieży, co także jest najwyższym wynikiem naszych lekkoatletów w historii (dotychczas najwięcej było w zeszłym roku 115 pkt.). Pozwoliło to zająć drugie miejsce wśród 29 punktujących klubów województwa zachodniopomorskiego (przegraliśmy z MKL Szczecin). Dwie nasze zawodniczki uzyskały pierwszą klasę sportową (Ola Kwiecień i Agata Piekarz). W sezonie 2018 hermesiacy ustanowili 13 nowych rekordów klubu. Dwie zawodniczki Ola Kwiecień i Agata Piekarz są członkami kadry narodowej a cztery zaplecza kadry narodowej. Klubowy ranking na najlepszego zawodnika wygrała 18 letnia Ola Kwiecień związana z Hermesem już 7 lat

 

START NA HALI

09-11 lutego w Toruniu, podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, wystartowało 9 naszych zawodników zdobywając 4 medale.
Agata Piekarz - 1. w chodzie na 3000 m jun. młodszych
Marcelina Osińska - 2. w chodzie na 3000 m jun. młodszych
Aleksandra Kwiecień - 1. w trójskoku juniorek
Weronika Stefaniuk - 3. w skoku wzwyż juniorek
Michalina Zembik - 4. w chodzie na 3000 m juniorek
Paweł Gadomski - 6. w biegu na 1000 m jun. młodszych
Bartek Trzciński - 10. w biegu na 600 m jun. młodszych
Marika Wójs - 13. na 60 ppł juniorek
Adam Soldat - 15. na 1000 m jun. młodszych
 

Świetny występ naszych zawodników sprawił, że sukcesem zakończyła się klasyfikacja medalowa Mistrzostw. W zawodach startowali zawodnicy z ok. 300 klubów a medale zdobyli przedstawiciele 78 klubów. MKS Hermes w tej stawce, dzięki czterem medalom a przede wszystkim dwóm złotym, został sklasyfikowany na świetnym 6 miejscu.

 

START W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

W iście zimowej scenerii, 17 marca w Żaganiu, rywalizowali o medale Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, najlepsi w Polsce biegacze w kategorii junior młodszy U18, junior U20 i senior.
Nasz klub reprezentowało trzech juniorów młodszych (Gadowski, Pankratow J, Trzciński) biegających na dystansie 3000 m oraz seniorka Nikolina Szurgocińska, której w ostatnich latach kibicowaliśmy w biegach rekreacyjnych a tym razem postanowiła się sprawdzić w rywalizacji na poziomie MP. Seniorki biegały na dystansie 5 km a Nikolina w stawce 32 zawodniczek zajęła 30 miejsce. Bieg juniorów młodszych na 3000 m okazał się najliczniej obsadzonym z wszystkich biegów. Rywalizowało 71 zawodników (4 nie ukończyło) a z naszych trzech reprezentantów najlepszy okazał się Paweł Gadomski zajmując bardzo dobre 8 miejsce. Nieco dalej, na 13 miejscu bieg ukończył Jakub Pankratow a Bartek Trzciński został sklasyfikowany na 47 miejscu.

 

STARTY NA BIEŻNI

W blisko półrocznym okresie (od połowy kwietnia do października), wzięliśmy udział w 32 startach na różnych arenach w całej Polsce.


Na początku sezonu, 14 kwietnia w Zaniemyślu, nasze chodziarki uzyskały świetne rezultaty, które potwierdziły ich aspiracje medalowe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje świetny wynik jaki uzyskała 14-letnia Julia Wiczkowska. Po zmianie dyscypliny z gimnastyki artystycznej na lekką atletykę, w krótkim czasie osiągnęła poziom dający myśleć o medalu na MP młodzików.


 

***********

Ważnym wydarzeniem w tym roku był udział obu naszych kadrowiczek Agaty Piekarz i Oli Kwiecień w pierwszym w ich życiu zagranicznym obozie kadry narodowej w Monte Gordo (Portugalia).

***********

Pierwszy rekordy klubu w nowym sezonie uzyskują podczas mityngu 12 maja w Świnoujściu: Oli Kwiecień  skacząc w dal na odległość 5.84 m i poprawiając swoje najlepsze osiągnięcie z zeszłego roku o 2 cm. (aż do MP juniorów był to drugi wynik w kraju wśród zawodniczek do lat 19) oraz Weronika Stefaniuk skacząc wzwyż 1.69 m (rek. klubu juniorek).

***********

19 maja w Białogardzie Oli Kwiecień ustanawia kolejny rekord klubu, tym razem rekord na 100 juniorek i od tego dnia wynosi 12.47 s. O krok od rekordu klubu była Weronika Stefaniuk, której malutko zabrakło do zaliczenia skoku wzwyż na wysokości 1.72 m. Z wartościowymi życiówkami z zawodów wrócili "średniacy". Młodziczka Ala Ulaszewska przebiegła 600 m w czasie 1:41.79 s. Rówieśnik Ali Wiktor Jędrzejak wygrał bieg na tym samym dystansie uzyskując 1:29.72 s. Paweł Gadomski (junior młodszy) pokonał dystans 800 m w czasie 1:59.33 s.

***********

Mistrzostw Województwa Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbyły się tydzień później, na długo utknęły w naszej pamięci. W sobotę 26 maja nasi zawodnicy zdobyli sporo medali, uzyskali bardzo dobre rezultaty a niektóre z nich to czołówka krajowa. Jednak to wszystko było tylko tłem do wyczynu Agaty Piekarz, która wygrała chód na 5000 m osiągając czas 24:12.97 s, lepszy od minimum na Mistrzostwa Europy U23 (juniorzy młodsi do lat 17) a więc dający jej prawo startu w tych prestiżowych zawodach, które odbyły się w dn. 5-8.07.2018 w węgierskim Győr. To wielkie wydarzenie w historii naszego klubu. Po minięciu pierwszych chwil dużego zmęczenia nastąpiła ogromna radość a później pojawiły się także łzy, łzy szczęścia.

Na tych samych zawodach Alicja Ulaszewska poprawia rekord klubu młodziczek w biegu na 800 m  od tego momentu wynosi on 2:21,12 s.

***********

20 maja w Bielsku-Białej, odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m (do lat 22). Nasz klub reprezentował Paweł Pankratow zmierzający pomału po kontuzji do medalowej formy, zajął w stawce 25 biegaczy świetne 5 miejsce, uzyskując wynik 31:04.72 s, poprawiając dotychczasowy rekord klubu o blisko 18 sekund.

***********

Podczas Mistrzostw Polski w Biegach Sztafetowych, które odbyły się 1-2 czerwca w Suwałkach nasze juniorki (kategoria U20) zajęły 8 miejsce w sztafecie sprinterskiej 4x100 m. Dziewczęta w składzie: Małgosia Kowalczyk, Marika Wójs, Klaudia Szkudlar i Ola Kwiecień uzyskały czas 49,28 s, który od tego momentu stał się rekordem klubu juniorek. Ósme miejsce MP przełożyło się na 7 punktów dla klubu do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego.

***********

3 czerwca na stadionie Orła w Warszawie Ola Kwiecień uzyskuje w swojej koronnej konkurencji, w trójskoku 12.44 m. Jest to drugi wynik w kraju a jednocześnie pobija swój rekord klubu w tej konkurencji.

***********

Trzy miłe rzeczy wydarzyły się 16 czerwca.
Podczas mityngu w Białogardzie Ala Ulaszewska pobiegła 600 m w czasie 1:40.13 m, szybciej od rekordu klubu młodziczek, który wynosił 1:40,6 s i należał do Anny Jankowskiej (Pawłowskiej).

W tym samym dniu Paweł Pankratow zajął 8 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Polski w biegu na 5000 m (ulica). Zawody odbyły się w Warszawie.

Trzecie wydarzenie to udział Oli Kwiecień w reprezentacji Polski U20 w zwycięskim meczu międzypaństwowym Polska-Czechy-Węgry-Słowenia-Słowacja. Zawody odbyły się w czeskiej miejscowości Vyškov. Nie dość, że Ola spełniła swoje marzenie i wystartowała w koszulce reprezentacyjnej z orzełkiem na piersi to uzyskała w skoku w dal świetny wynik - równe 6.00 m. Niestety, życiówka oraz rekord klubu nie mógł być uznana bo zmierzono za dużą prędkość wiatru +2,3 m/s (dopuszczalna to +2.0 m/s).

***********

72. Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce, które odbyły się na nowiutkim, pięknym stadionie we Włocławku w dn. 23-26.06.2018 r. były zawodami dla prawdziwych twardzieli. Fatalna pogoda panująca podczas mistrzostw preferowała zawodników potrafiących skutecznie walczyć bez względu na przeciwności losu. Wśród takich osób znalazły się nasze zawodniczki, które osiągnęły wyniki na poziomie swoich życiówek a nawet je pobijając (rek. klubu Oli Kwiecień w skoku w dal i w trójskoku oraz rek. Michasi Zembik w chodzie na 10000 m). Do Gryfina przywieźliśmy złoty medal (Ola Kwiecień w trójskoku oraz 4. miejsce w skoku w dal), brązowy medal (Weronika Stefaniuk w skoku wzwyż), 8. miejsce (Michalina Zembik w chodzie na
10 000 m) oraz 13. miejsce (Marika Wójs w biegu na 100 ppł.). W klasyfikacji klubowej zajęliśmy 24 miejsce (43 pkt) a punktowało 166 klubów. Zawodnicy z 66 klubów zdobywali medale a Hermesa sklasyfikowano na 14 miejscu.

***********

W dniach 5-8 lipca w węgierskim Győr odbyły się Mistrzostwa Europy U18 (juniorzy młodsi). W chodzie na dystansie 5000 m udział wzięła wychowanka Jana Podleśnego, Agata Piekarz. Start Agaty w w tych zawodach to najbardziej spektakularne tegoroczne wydarzenie w naszym klubie i chociaż sukcesu tam nie było (18. miejsce) to sam udział Agaty w tych zawodach to wielki sukces zawodniczki i trenera.

***********

Troje naszych zawodników wzięło udział w rywalizacji o tytuł - Mistrza Polski w kategorii juniora młodszego (U18). Tegoroczny krajowy czempionat odbył się w dn. 27-29 lipca na pięknym stadionie w Chorzowie, jako
24. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce.

Nie zawiodła faworytka do złota Agata Piekarz, która przystąpiła do rywalizacji mając ogromną przewagę w umiejętnościach sportowych i do Gryfina przywiozła kolejny, złoty medalem Mistrzostw Polski, wygrywając chód na dystansie 5000 m z czasem 26:08.82 s.
Na tym samym dystansie na piątym miejscu chód ukończyła Marcelina Osińska, z nowym rekordem życiowym, który od dzisiaj wynosi 27:25.39 s. W swoim, młodszym roczniku, zajęła drugie miejsce więc należy liczyć na medal w następnym roku.

Osiągając nowy rekord życiowy w biegu na 1500 m (4:05.34 s), Paweł Gadomski zajął świetne 6. Do zawodów przystąpił z dziewiątym rezultatem więc (uwzględniając nowy rekord życiowy) jego start należy uznać za bardzo udany. Pamiętajmy, że Paweł w tym roku zmienił kategorię wiekową i za rok dalej będzie startował podczas OOM. W swoim roczniku - 2002, zajął trzecie miejsce.

***********
18 sierpnia w Chojnicach, bezpośrednio po letnim obozie klubowym, jeden z najzdolniejszych lekkoatletów młodego pokolenia - Michał Zapart, ustanawia rekord klubu młodzików w biegu na 200 m ppł. (31,05 s)

***********

4 sierpnia w Gdańsku Paweł Pankratow zajął 13 miejsce podczas Mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 10 000 m.

***********

Sobota 25 sierpnia była bardzo miła szczególnie dla naszej najstarszej chodziarki Michaliny Zembik. W tym dniu w Gdańsku, podczas 53. Festiwalu Chodu o Puchar Poczty Polskiej odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w chodzie na 20 km.
To bardzo długi dystans dla tak młodych zawodniczek i nie dziwi fakt małej liczby chętnych do takiej rywalizacji. Nie mniej cieszy, że Michalina okazała się najlepsza i otrzymała prawo noszenia tytułu Mistrzyni Polski! oraz rekordzistki MKS Hermes na tym dystansie.

W tym samym dniu w Szczecinie, w nieprzyjemnej, deszczowej pogodzie, odbyły się Mistrzostwa Województwa Młodzików w Lekkiej Atletyce. Nasi młodzi zawodnicy wrócili z ośmioma medalami. Na najwyższym stopniu podium stanęli:
- Julia Wiczkowska (chód 3000 m)
- Wiktoria Martynowicz (200 ppł)
- Wiktor Jędrzejak (1000 m).
Miejsca drugie zajęli: Aleksandra Wilczyńska (chód 3000 m) i Michał Zapart na dwóch dystansach płotkarskich (110 ppł. i 200 ppł.).
Trzecie miejsce dla Ali Ulaszewskiej (600 m) i Jakuba Szachnowskiego (2000 m)

***********

1 września w Białogardzie Wiktoria Martynowicz ustanawia rekord klubu młodziczek w biegu na 80 m ppł. przebiegając ten dystans w czasie 13,63 s.

***********

Przy ładnej pogodzie rozegrano w Poznaniu w sobotę 8 września
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (U16)
.
To jedne z najważniejszych zawodów w lekkoatletycznym kalendarzu ponieważ są to zawody punktowane w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa dziecii młodzieży a to zapewnia odpowiednią frekwencję i dużą rywalizację (MP U16 nie są objęte systemem współzawodnictwa). Po drugie MMM są eliminacjami do MP U16 i mimo, że "te zawody nie punktują" to prestiż Mistrzostw Polski jest ogromny.
Nasi młodzi lekkoatleci spisali się świetnie, zdobywając 12 pkt. do ogólnopolskiego współzawodnictwa (punktowało 7 zawodników) zdobywając trzy medale (2 złote i srebrny) ale co najważniejsze uzyskaliśmy trzy awanse na MP U16.
- złoto Alicji Ulaszewskiej w biegu na 1000 m
- złoto Wiktora Jędrzejaka w biegu na 2000 m
- srebro Julii Wiczkowskiej w chodzie na 3000 m
Warto wspomnieć także o rekordzie klubu młodziczek Wiktorii Martynowicz w biegu na 200 m ppł. (33,19 s).

***********

Na zakończenie Mistrzostw Polski Młodzików, które odbyły się w dniach 22-23.09.2018 r. Hermes został wiceliderem Mistrzostw w klasyfikacji medalowej a medale zdobywali zawodnicy aż z 70 klubów. A wszystko to za sprawą dwóch złotych medali. Po zwycięstwie Julii Wiczkowskiej (14 lat!!!)
w chodzie na 3000 m w czasie nowego rekordu życiowego (15:48.71 s) po tytuł mistrzowski
w biegu na 2000 m sięgnął Wiktor Jędrzejak wygrywając bezapelacyjnie z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami (6:01.08 s).
Drugiego dnia w biegu na 1000 m wystartowała
Ala Ulaszewska. Ala zaryzykowała i podjęła walkę o wszystko, o medal ale tym razem sił nie starczyło , ostatecznie zajmując 16 miejsce.

***********


REKORDY MKS HERMES W 2018 r.

- Alicja Ulaszewska - rekord młodzików na 600 m - 1:40,13 s.
- Alicja Ulaszewska - rekord młodzików na 800 m - 2:21,12 s.
- Wiktoria Martynowicz - rekord młodzików na 80 ppł. - 13,97 s.
- Wiktoria Martynowicz - rekord młodzików na 200 ppł. - 33,19 s.
- Michał Zapart - rekord młodzików na 200 ppł. - 31,05 s.
- Agata Piekarz - rekord jun. młodszych w chodzie na 5000 m - 24:12,97 s.
- Aleksandra Kwiecień - rekord juniorów na 100 m - 12,47 s.
- Aleksandra Kwiecień - rekord juniorów i OPEN w skoku w dal - 5,87 m.
- Aleksandra Kwiecień - rekord juniorów i OPEN w trójskoku - 12,59 m.
- Michalina Zembik - rekord juniorów w chodzie na 10000 m - 58:34,42 s.
- Michalina Zembik - rekord juniorów i OPEN w chodzie na 20000 m - 2:05:35 s.
- Weronika Stefaniuk - rekord juniorów w skoku wzwyż - 1,69 m.
- Rekord juniorek w biegu 4x100 m - 49,28 s. (Kowalczyk, Wójs, Szkudlar, Kwiecień)

***********

Zawodnicy punktujący
w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportu Dzieci i Młodzieży

- Aleksandra Kwiecień
- Piotr Oleszczyszyn
-
Weronika Stefaniuk
- Agata Piekarz
- Paweł Gadomski
- Michalina Zembik
- Wiktor Jędrzejak
- Marcelina Osińska
- Alicja Ulaszewska
- Marika Wójs
- Julia Wiczkowska
- Jakub Pankratow
- Michał Zapart
- Jakub Szachnowski
-
Katarzyna Ragan
- Wiktoria Martynowicz
- Małgorzata Kowalczyk
- Klaudia Szkudlar
- Adam Soldat
- Aleksandra Wilczyńska
- 25,75 pkt.
- 24,0 pkt.
- 10,0 pkt.
-   9,0 pkt.
-   9,0 pkt.
-   7,0 pkt.
-   5,0 pkt.
-   5,0 pkt.
-   5,0 pkt.
-   3,75 pkt.
-   3,0 pkt.
-   3,0 pkt.
-   2,0 pkt.
-   2,0 pkt.
-   2,0 pkt.
-   2,0 pkt.
-   1,75 pkt.
-   1,75 pkt.
-   1,0 pkt.
-   1,0 pkt.

RAZEM:

   123 pkt.

***********

 Gratulacje za wspaniałą postawę dla wszystkich naszych zawodników, nie tylko dla autorów największych tegorocznych sukcesów ale dla wszystkich, którzy w barwach Hermesa rywalizowali na różnych arenach sportowych godnie go reprezentując.

W imieniu naszego Klubu wszystkim Wam serdecznie dziękuję za wspaniały sezon lekkoatletyczny 2018.

 

--------------------------------------------------------------------------

  


strona początkowa   -   lekkoatletyka   -   gimnastyka  -   biathlon   -   triathlon


Copyright 2018 by MOS Gryfino - Jacek Stefański. All rights reserved.
Contact:    jacastef@go2.pl