--------------------------------------------------------------------------

Około 900 najlepszych w naszym kraju młodych lekkoatletów spotkało się w dn.
4-6.08.2016 r we Wrocławiu aby rywalizować o medale 22. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży czyli Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (zawodników do lat 17).
Tak licznej reprezentacji na OOM, jak w tym roku, jeszcze nie mieliśmy. 10 osób uzyskało indywidualnie prawo startu w Mistrzostwach w tym trzy osoby, w dwóch konkurencjach. Dodatkowo pierwszy raz mieliśmy start zespołowy - dziewczęta 4x100 m. Łącznie 14 tzw. "osobostartów" i był to najwyższy wynik w kraju!!! (tyle samo miał jeszcze klub z Piły i Zielonej Góry).
Kolejny sukces zespołowy to wywalczenie aż 50 pkt. do Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Sportu Dzieci i Młodzieży. W historii udziału zawodników naszego klubu w OOM, najwięcej zdobyliśmy 25 pkt (Gdańsk 2004 r. ) a więc podwoiliśmy rekordowe osiągnięcie.
Kolejny sukces to zajęcie 6 miejsca Hermesa w klasyfikacji klubowej OOM.
O skali sukcesu niech świadczy fakt, że w tym zestawieniu znalazły się aż
223 kluby !!!

Indywidualnie, największym sukcesem zakończył się start Aleksandry Kwiecień. W konkursie skoku w dal, ku zaskoczeniu wszystkich (łącznie z trenerem he, he), sięgnęła po brązowy medal poprawiając "życiówkę" o 23 cm. Do rekordu klubu zabrakło tylko dwóch centymetrów. Zawody dla Oli były bardzo pracowite bo wystartowała także w biegu na 100 ppł. zajmując 5 miejsce z nowym rekordem klubu jun. młodszych - 14.65 s. Ukoronowaniem udziału Oli w zawodach był udział w sztafecie 4x100 m gdzie z koleżankami zajęła także 5 miejsce.
Brawo! Brawo! Brawo!
Tego wszystkiego dokonała zawodniczka, która w listopadzie ukończy dopiero 16 lat!!!
.

wywiad z Olą w Gazecie Gryfińskiej

Na wielkie brawa zasłużyła nasza wieloboistka Julia Błaż. Po dwóch dniach startów i zaliczeniu 7 konkurencji została sklasyfikowana na 4 miejscu. Do medalu niestety nieco zabrakło ale na pocieszenie został rekord klubu juniorek młodszych w 7-boju - 4294 pkt. (poprzedni należał do Oli Wodzyńskiej z domu Robak i był ustanowiony w 1992 r.), uzyskanie II klasy sportowej i rekordy życiowe w biegu na 100 ppł i w rzucie oszczepem. Julię, świetnie do Mistrzostw przygotowała była nasza wieloboistka Ilona Janas. Brawo dziewczyny!  wyniki wieloboju    wywiad z Julią

Zaliczenie w pierwszej próbie wysokości 1.65 m  pozwoliło Weronice Stefaniuk na zajęcie wysokiego 4 miejsca w konkursie skoku wzwyż. Do Wrocławia jechała legitymując się 6 wynikiem więc cieszy uzyskanie lepszej lokaty. Niewiele zabrakło a Weronika wróciłaby z nową "życiówką" bo wysokość 1.68 m była tuż, tuż. Z dwóch poprzednich imprez centralnych przywiozła do Gryfina dwa brązowe medale a czwarte miejsce świadczy o stałym kontakcie z czołówką krajową. 16-latka a więc za rok zapewne powalczy skutecznie o medal OOM.

.

Po raz pierwszy w historii OOM w zawodach wystąpił nasz zespół. Nie jest łatwo zakwalifikować się to finałów OOM bo w rywalizacji sztafet bierze udział tylko 8 najlepszych w kraju zespołów. W rywalizacji sztafet dziewcząt 4x100 m zajęliśmy 5 miejsce. Dziewczęta wystąpiły w składzie (w kolejności biegu): Monika Karpicka, Klaudia Szkudlar, Marika Wójs i Ola Kwiecień.

Drugą naszą reprezentantką w konkursie skoku wzwyż była Marta Kwiecień, brązowa medalistka z zeszłego roku. Niestety, Marta w tym roku nie uzyskała tak dobrej formy aby nawiązać walkę o medal. Pokonanie poprzeczki zawieszonej na wysokości 1.62 dopiero w 3 próbie pozwoliło na zajęcie 9 miejsca. Niby miejsce dobre ale na pewno poniżej oczekiwań tej ambitnej zawodniczki. Szkoda ostatniej próby na 1.65 m bo praktycznie Marta była już po drugiej stronie a poprzeczka zahaczona piętą niestety spadła. Ech!

Marika Wójs to zawodniczka, która najbardziej napracowała się na tych Mistrzostwach. Wystąpiła w biegu na 400 ppł (eliminacje i finał B), w sztafecie 4x100 m i w biegu na 100 ppł (eliminacje i finał). W finale B 400 ppł. zajęła 5 miejsce a więc została sklasyfikowana na 13 miejscu (55.26 s). Szkoda, że zabrakło kilkanaście setnych do rekordu klubu. W biegu na 100 ppł. także wystąpiła w finale B zajmując 3 miejsce czyli zajęła 11 lokatę w stawce najlepszych płotkarek w kraju (15.11 s)

Małgosia Kowalczyk to największa niespodzianka wśród naszych zawodników. W największych marzeniach nikt nie przypuszczał, że Gosia jest w stanie uzyskać wynik dający jej awans na OOM a Gosia tego dokonała. Sam awans ją nie zaspokoił bo eliminacje przebrnęła jak burza poprawiając "życiówkę" o 20 cm. awansując do finału z 4 wynikiem (5.48 m)!!! W samym finale zabrakło trochę szczęścia i Gosia została sklasyfikowana na 11 miejscu Mistrzostw Polski udowadniając, że sport jest nieobliczalny i pełen niespodzianek. Dzięki Gosia, to było extra.

W biegu na 2000 m z przeszkodami wystąpiła Marta Kaciupa zajmując czwarte miejsce w drugiej serii biegu, uzyskując wynik 7:49.35 s. Po porównaniu wyników z obu biegów Marta została sklasyfikowana na 15 miejscu. Liczyłem na pierwszą "10" ale trzeba było pobiegać sporo poniżej 7:40 s a to okazało się ponad aktualne możliwości Marty.

Michalina Zembik uzyskała kwalifikację do OOM w chodzie sportowym na 5000 m. Na liście startowej plasowała się na 16 miejscu i tak też ukończyła tą trudną konkurencję uzyskując na mecie czas 31:14.66 s. To pierwszy rok po przejściu z kategorii młodzika do juniora młodszego, co wiąże się ze zmianą dystansu z 3000 m na 5000 m. Cieszy fakt że Michasia dość bezboleśnie odnalazła się na dłuższym dystansie. Gdyby poszła w granicach swojej życiówki mogła pokusić się o pierwszą "10" Mistrzostw.

Także na 16 miejscu zakończył start biegający na 110 m ppł Oskar Domingos, który w biegu eliminacyjnym sięgnął po rekord życiowy uzyskując 15.15 s. Była szansa na nieco lepszą lokatę ale w finale B pojawiły się drobne błędy i uzyskane 15.33 s nie pozwoliło na więcej. Oskar to 16-latek a więc o swoje powalczy na OOM za rok, bogatszy o roczne doświadczenie płotkarskie. Biorąc pod uwagę niewielki staż płotkarski, jego start należy uznać za sukces.

Klaudia Szkudlar to największy pechowiec naszej ekipy. Oba starty, na 100 m i 200 m się po prostu nie udały. Osiągnięte wyniki daleko odbiegały od jej "życiówek". W biegu na 100 m bardzo ważny jest start, który Klaudii kompletnie nie wyszedł. Popełniony błąd radykalnie wpłynął na jej bieg a końcowy wynik (12.89 s) pozwolił na zajęcie tylko 21 miejsca. Porażka na 100 m zapewne miała negatywny skutek także na bieg na 200 m. Uzyskany czas 26.28 s, sporo słabszy od życiówki, skutkował 17 miejscem w zawodach. Na pocieszenie zostało 5 miejsce w biegu 4x100 m.