XXI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W LEKKIEJ ATLETYCE
ŁÓDŹ, 05-07.08.2015 r.

Ponad 800 najlepszych w naszym kraju młodych lekkoatletów spotkało się w dn.
5-7.08.2015 r w Łodzi aby rywalizować o medale 21. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży czyli Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (zawodników do lat 17)
a najważniejsza informacja to ta, że jeden z nich trafił do Gryfina.
Do tej prestiżowej imprezy zakwalifikowało się sześcioro naszych zawodników
i wszyscy w zawodach wystartowali lecz najszczęśliwszą z naszej ekipy (poza mną) jest Marta Kwiecień, która w konkursie skoku wzwyż "skoczyła" po brązowy medal, dokonując jednocześnie wydawałoby się niemożliwego na tą chwilę jej rozwoju sportowego, pokonując poprzeczkę na wysokości 1.70 m i ustalając nowy rekord klubu w tej konkurencji. Do tej chwili Marta miała "życiówkę" 1.64 m i w czasie konkursu
3-krotnie ją poprawiała (1.65, 1.68 i 1.70) a do konkursu przystąpiła legitymując się 11 wynikiem wśród uczestniczek. Kto tego nie widział niech żałuje, to wielka radość a ja do tej pory mam łzy szczęścia w oczach. Wielkie Dzięki Marta.
I tak jeszcze tylko na dokładkę. 1.70 m to wypełnienie normy na I klasę sportową.

Drugi rekord klubu ustanowiła Klaudia Szkudlar przebiegając 200 m pierwszy raz
w historii klubu w czasie poniżej 26 s a dokładnie 25.91 s. Wynik ten Klaudia uzyskała w eliminacjach a w finale mogło być jeszcze lepiej bo obecnie jest w bardzo dobrej formie ale bieg odbył się w mało sprzyjających warunkach bo wiatr dmuchał jej w twarz z siłą (-2,5 m/s). Zajęcie 5 miejsca w finale B sklasyfikowało Klaudię na 13 miejscu.
Biorąc pod uwagę, że jeszcze na 2 tygodnie przed OOM jej start stał pod dużym znakiem zapytania to osiągnięty rezultat należy traktować jako spory sukces a więc brawo Klaudia.

Nasz rodzynek w ekipie, Sławek Jakubik, przystępował do rywalizacji statystycznie z 13 miejsca wśród zawodników na 1500 m. Po rozegraniu dwóch serii biegu Sławek został sklasyfikowany na 11 miejscu (4:14.07 s) a do dziesiątki zabrakło jedynie 0,28 s. Rekordu życiowego nie było ale przy tak upalnej pogodzie oraz specyficznej taktyce walki o medale "życiówek" się nie biega. Nikt z biegnących w jego serii swojego rekordu nie pobił. W tamtym roku Sławkowi nie udało się na OOM zakwalifikować
a dzisiaj jest 11 w kraju. Jest postęp a więc brawo Sławek.

Na duże słowa uznania zasługuje występ Marty Kaciupy. W trudnej konkurencji jaką jest bieg na 2000 m z przeszkodami zajęła 2 miejsce w swojej serii a 13 ogółem. Należy zaznaczyć że dla Marty była to inauguracja w startach na tak poważnej imprezie, do tej pory nie udawało jej się zakwalifikować do Mistrzostw Polski. Dzięki systematycznej pracy stale podnosi swój poziom sportowy a pierwsze efekty już widzimy. Marta pomału dołącza do czołówki krajowej i zapewne jeszcze nie raz nas miło zaskoczy. Brawo Marta.

Zajęcie 16 miejsca w 7-boju zapewne nie do końca satysfakcjonuje Julie Błaź, pewnie apetyty były większe ale analizując sytuację zarówno przed zawodami (kontuzja mocno zaburzyła przygotowania do zawodów) jak w trakcie nich (poziom konkurencji stał na wyjątkowo wysokim poziomie) Julia wzniosła się na poważne wyżyny i zaliczyła bardzo udany start. Na siedem konkurencji w wieloboju uzyskała cztery rekordy życiowe (pchnięcie kulą - 12,37 m (wow!), 200 m - 27,56 s, skok w dal - 5,02 m, 800 m - 2:45.27 s) co oczywiści zaskutkowało także rekordem w całym wieloboju - 4040 pkt.
Mimo poprawienie wyniku w wieloboju o 152 pkt nie udało się przesunąć wyżej jak pokazywały statystyki przed startem. Cóż, konkurentki także uzyskiwały "życiówki"
i poprawiały swoje wyniki. Granica 4000 pkt. pękła, jest stały postęp a więc jest się
z czego się cieszyć. Brawo Julia.

Największego pecha z naszej ekipy miała Marika Wójs. Misterne przygotowania do OOM pokrzyżowała choroba. Antybiotyki na tydzień przed zawodami, przerwa
w treningach, osłabienie organizmu i efekt końcowy z góry do przewidzenia. Bieg na 400 ppł. w jakim Marika uczestniczyła wymaga wytrzymałości, szybkości i precyzji
w pokonywaniu płotków. Jeszcze na 2-3 tygodnie przed OOM wszystko wyglądało dobrze. Wynik jaki Marika uzyskała - 70.71 s. jest gorszy od "życiówki" o ponad 3 sekundy. Pozwoliło to jedynie na zajęcie 22 miejsca. Na pocieszenie zostaje fakt, że Marika w następnym roku dalej będzie juniorką młodszą i zapewne z nawiązką sobie odbije dzisiejsze niepowodzenie. Głowa do góry Marika, OOM już za rok.

Podsumowują start naszych zawodników na OOM należy jednoznacznie powiedzieć, że klub zaliczył spory sukces. Aż sześcioro naszych wzięło udział w zawodach, zdobyliśmy 21 punktów do Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Sportu Dzieci i Młodzieży, co dało klubowi 49 miejsce wśród 226 punktujących na OOM klubów. Należy zaznaczyć, że
z naszej ekipy tylko Sławek Jakubik za rok przechodzi do wyższej kategorii a dziewczęta ponownie i zapewne jeszcze mocniejsze, wezmą udział w tych zawodach.
Do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych każdego dnia zostaje coraz mniej czasu.

komunikat z zawodów

punktacja drużynowa

zobacz fotki z zawodów

-------------------------------------------------------------

Copyright 2015 by MOS Gryfino - Jacek Stefański. All rights reserved.