SUKCESY   SEKCJI   LEKKOATLETYKI    


 

Zapoczątkowana w 1959 roku  działalność  sekcji  lekkiej atletyki  przyniosła  klubowi najwięcej sukcesów w ponad 50-letnij działalności klubu. Sukcesy te zgodnie
z założeniami i pracą klubu z młodzieżą szkolną, odnoszone  były głównie  w sporcie  młodzieżowym. Wyniki  osiągane w  poszczególnych konkurencjach oraz  rekordy  klubu  świadczą o  dobrej  pracy  trenerów  i  zawodników. 

Największy sukces drużynowy odnieśliśmy  w 2019 roku  zajmując 3. miejsce
w klasyfikacji medalowej podczas Halowych Mistrzostw Polski U18 U20 w Toruniu, gdzie nasi zawodnicy zdobyli aż 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) -
zobacz.
 
Sukcesów odniesionych przez naszych zawodników w imprezach wojewódzkich , ze względu na dużą  ich  ilość,  nie  sposób  wymienić,  dlatego  też  ograniczymy  się do sukcesów  osiąganych  w  imprezach  szczebla  centralnego.  Łącznie  od  1964  roku  zawodnicy "HERMESA" zdobyli w zawodach centralnych 105 medali.

IMPREZA

MEDALE

RAZEM

złote

srebrne

brązowe

- Ogólnopolskie Igrzyska
  Młodzieży Szkolnej.

1

2

1

4

- Mistrzostwa Polski Szkolnego
  Związku Sportowego.

8

11

12

31

- Akademickie Mistrzostwa Polski 0 0 1 1

- Mistrzostwa Polski Młodzików (U16)
- Mały Memoriał Janusza
  Kusocińskiego

7

3

6

16

- Halowe Mistrzostwa Polski U18
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
11 9 11

31

- Halowe Mistrzostwa Polski U20
- Mistrzostwa Polski U20

6

6

7

19

- Halowe Mistrzostwa Polski U23
- Mistrzostwa Polski (U23)
0 0 1 1
- Mistrzostwa Polski
- Halowe Mistrzostwa Polski
0 0 2 2
RAZEM 33

31

41

105

CIEKAWOSTKA - setny medal zdobyła 16.02.2019 r podczas HMP w Toruniu Aleksandra Kwiecień
(3 miejsce w trójskoku)

Pierwszym medalistą zawodów rangi mistrzostw Polski był Bronisław Baszuk, który
w 1964 roku wywalczył brązowy medal w w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Przełajowych w Zielonej Górze. Drugim medalistą był Piotr Podleśny, który
w Halowych Mistrzostwach Polski SZS, w biegu na 1000 m w roku 1969, wywalczył II miejsce. W tym samym roku był On pierwszym przedstawicielem naszego klubu, który wystąpił w reprezentacji Polski Juniorów w meczu z reprezentacją Węgier
w Budapeszcie.

W ostatnich latach medale na MP zdobywali:

Paweł Pankratow MP U23  III miejsce w biegu na 1500 m 2015
Marta Kwiecień OOM  III miejsce w skoku wzwyż 2015
Agata Piekarz MP U16  III miejsce w chodzie na 3000 m 2015
Weronika Stefaniuk MP U16  III miejsce w skoku wzwyż 2015
Weronika Stefaniuk HMP U18  III miejsce w skoku wzwyż 2016
Aleksandra Kwiecień OOM  III miejsce w skoku w dal 2016
Agata Piekarz MP U16  I miejsce w chodzie na 3000 m 2016
Marcelina Osińska MP U16  III miejsce w chodzie na 3000 m 2016
Agata Piekarz HMP U18  I miejsce w chodzie na 3000 m 2017
Aleksandra Kwiecień HMP U18  I miejsce w trójskoku 2017
Weronika Stefaniuk HMP U18  II miejsce w skoku wzwyż 2017
Agata Piekarz OOM  I miejsce w chodzie na 5000 m 2017
Aleksandra Kwiecień OOM  II miejsce w trójskoku 2017
Weronika Stefaniuk OOM  III miejsce w skoku wzwyż 2017
Marcelina Osińska MP U16  I miejsce w chodzie na 3000 m 2017
Paweł Gadomski MP U16  III miejsce w biegu na 2000 m 2017
Agata Piekarz HMP U18  I miejsce w chodzie na 3000 m 2018
Marcelina Osińska HMP U18  II miejsce w chodzie na 3000 m 2018
Aleksandra Kwiecień HMP U20  I miejsce w trójskoku 2018
Weronika Stefaniuk HMP U20  III miejsce w skoku wzwyż 2018
Aleksandra Kwiecień MP U20  I miejsce w trójskoku 2018
Weronika Stefaniuk MP U20  III miejsce w skoku wzwyż 2018
Agata Piekarz OOM  I miejsce w chodzie na 5000 m 2018
Michalina Zembik MP U20  I miejsce w chodzie na 20 km 2018
Julia Wiczkowska MP U16  I miejsce w chodzie na 3000 m 2018
Wiktor Jędrzejak MP U16  I miejsce w biegu na 2000 m 2018
Marcelina Osińska HMP U18  II miejsce w chodzie na 3000 m 2019
Agata Piekarz HMP U20  I miejsce w chodzie na 3000 m 2019
Aleksandra Kwiecień HMP U20  III miejsce w skoku w dal 2019
Wiktor Jędrzejak HMP U18  II miejsce w biegu na 1000 m 2019
Weronika Stefaniuk HMP U20  III miejsce w skoku wzwyż 2019
Aleksandra Kwiecień HMP U20  I miejsce w trójskoku 2019
Aleksandra Kwiecień HMP  III miejsce w trójskoku 2019
Paweł Pankratow HMP  III miejsce w biegu na 3000 m 2019
Weronika Stefaniuk MP U20  III miejsce w skoku wzwyż 2019
Aleksandra Kwiecień MP U20  II miejsce w trójskoku 2019

CIEKAWOSTKA - najwięcej medali na zawodach rangi mistrzostw Polski zdobyliśmy w 2019 r. - 11 medali
 

Ostatnie medale (na dzisiaj - 14.07.2019) na centralnej imprezie, zdobyli podczas 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu - lipiec 2019:
- Wiktor Jędrzejak (brąz)
- w biegu na 1500 m
- Marcelina Osińska (złoto) - w chodzie na 5000 m

 

 

 

Medaliści imprez centralnych
 

   Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

 1.  Agnieszka Błaszczyk   -   I miejsce w wieloboju rzutowym - 1987 r.
 2.  Adam Chrzanowski   -   II miejsce w wieloboju rzutowym - 1986 r.
 3.  Artur Lewandowski   -   II miejsce w biegu przełajowym - 1986 r.
 4.  Andrzej Antoniak   -   III miejsce w wieloboju rzutowym - 1987 r.

 

   Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego

 1. Piotr Podleśny   -   II miejsce w biegu na 1000 m. (hala) - 1969 r.
 2. Piotr Filip   -   II miejsce w biegu na 800 m. - 1980 r.
 3. Mirosława Górczyńska   -   III miejsce w biegu na 800 m. - 1980 r.
 4. Waldemar Lisicki   -   I miejsce w biegu na 1500 m. - 1981 r.
 5. Elżbieta Burda   -   II miejsce w skoku w dal - 1981 r.
 6. Jacek Stefański   -   II miejsce w biegu na 200 m. - 1982 r.
 7. Aneta Lewandowska   -   III miejsce w biegu na 800 m. - 1982 r.
 8. Jarosław Janicki   -   I miejsce w biegu na 1500 m. prze. - 1983 r.
 9. Elżbieta Burda   -   II miejsce w biegu na 100 m. ppł. - 1983 r.
 10. Elżbieta Burda   -   III miejsce w skoku w dal - 1983 r.
 11. Ewa Gębacka   -   III miejsce w biegu na 400 m. ppł. - 1983 r.
 12. Marzena Myślicka   -   II miejsce w biegu na 3000 m. - 1984 r.
 13. Jarosław Janicki   -   II miejsce w biegu na 2000 m. prze. - 1984 r.
 14. Marek Sanecki   -   III miejsce w biegu na 2000 m. prze. - 1984 r.
 15. Anna Jankowska   -   I miejsce w biegu na 800 m. - 1985 r.
 16. Marzena Myślicka   -   II miejsce w biegu na 1500 m. - 1985 r.
 17. Jarosław Janicki   -   III miejsce w biegu na 2000 m. prze. - 1985 r.
 18. Anna Jankowska   -   III miejsce w biegu na 800 m. - 1987 r.
 19. Edyta Kościńska   -   III miejsce w biegu na 1500 m. - 1987 r.
 20. Andrzej Antoniak   -   I miejsce w rzucie oszczepem - 1988 r.
 21. Artur Lewandowski   -   II miejsce w biegu na 800 m. - 1988 r.
 22. Andrzej Antoniak   -   III miejsce w pchnięciu kulą - 1988 r.
 23. Agnieszka Błaszczyk   -   III miejsce w biegu na 400 m. ppł. - 1988 r.
 24. zespół   -   III miejsce w biegu 4 x 400 m. - 1988 r.
 25. Agnieszka Błaszczyk   -   I miejsce w rzucie oszczepem - 1989 r.
 26. Andrzej Antoniak   -   I miejsce w rzucie oszczepem - 1989 r.
 27. Andrzej Antoniak   -   I miejsce w pchnięciu kulą - 1989 r.
 28. zespół   -   II miejsce w biegu 4 x 100 m. - 1989 r.
 29. Andrzej Antoniak   -   I miejsce w rzucie oszczepem - 1990 r.
 30. Krzysztof Ratajczyk   -   II miejsce w trójskoku - 1997 r.
 31. Krzysztof Ratajczyk   -   III miejsce w skoku wzwyż - 1997 r.

 

   Akademickie Mistrzostwa Polski

 1. Paweł Pankratow   -   III miejsce w biegu na 1500 m - 2015 r.
  

   Mistrzostwa Polski Młodzików (U16)
   Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego

 1.  Adam Chrzanowski   -   I miejsce w biegu na 300 m - 1986 r.
 2.  Anna Jankowska   -   II miejsce w biegu na 1000 m - 1984 r.
 3.  Ryszard Stefański   -   III miejsce w biegu na 300 m - 1986 r.
 4.  Andrzej Antoniak   -   III miejsce w rzucie oszczepem - 1987 r.
 5.  Renata Wensierska   -   II miejsce w rzucie młotem - 2002 r.
 6.  Łukasz Cielecki   -   II miejsce w biegu na 300 ppł. - 2002 r.
 7.  Mateusz Głos   -   I miejsce w biegu na 600 m - 2006 r.
 8.  Paweł Pankratow   -   I miejsce w biegu na 2000 m - 2010 r.
 9.  Agata Piekarz   -   III miejsce w chodzie na 3000 m - 2015 r.
10. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w biegu na 2000 m - 2015 r.
11. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 3000 m - 2016 r.
12. Marcelina Osińska   -   III miejsce w chodzie na 3000 m - 2016 r.
13. Pawe łGadomski   -   III miejsce w biegu na 2000 m  - 2017 r.
14. Marcelina Osińska   -   I miejsce w chodzie na 3000 m - 2017 r.
15. Julia Wiczkowska   -   I miejsce w chodzie na 3000 m - 2018 r.
16. Wiktor Jędrzejak   -   I miejsce w biegu na 2000 m - 2018 r.
 


 
  Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (U18)
   Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży (do 1994 r.)
   Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (od 1995 r.)
 
 1.  Bronisław Baszuk   -   III miejsce w biegu przełajowym - 1964 r.
 2.  Jarosław Janicki   -   III miejsce w biegu na 1500 prze. (OOM) - 1983 r.
 3.  Adam Chrzanowski   -   I miejsce w biegu na 300 m (HMP) - 1988 r.
 4.  Ryszard Stefański   -   II miejsce w biegu na 300 m (HMP) - 1988 r.
 5.  Adam Chrzanowski   -   III miejsce w biegu na 400 m (OSM) - 1988 r.
 6.  Michał Bieniek   -   II miejsce w skoku wzwyż (OOM) - 2000 r.
 7. Michał Bieniek   -   I miejsce w skoku wzwyż (OOM) - 2001 r.
 8. Joanna Rybacka   -   III miejsce w biegu przełajowym (OOM) - 2003 r.
 9. Tomasz Weczera   -   I miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2004 r.
 10. Renata Wensierska   -   II miejsce w rzucie młotem (OOM) - 2004 r.
 11. Tomasz Weczera   -   II miejsce w skoku wzwyż (OOM) - 2004 r.
 12. Paweł Pankratow   -   III miejsce w biegu na 1500 m (OOM) - 2011 r.
 13. Paweł Pankratow   -   I miejsce w biegu na 2000 m (HMP) - 2012 r.
 14. Natalia Ślęzak   -   III miejsce w trójskoku (HMP) - 2012 r.
 15. Paweł Pankratow   -   I miejsce w biegu na 3000 m (OOM) - 2012 r.
 16. Marta Kwiecień   -   III miejsce w skoku wzwyż (OOM) - 2015 r.
 17. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2016 r.

 18. Aleksandra Kwiecień

  -   III miejsce w skoku w dal (OOM) - 2016 r.
 19. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 3000 m (HMP) - 2017 r.
 20. Aleksandra Kwiecień   -   I miejsce w trójskoku (HMP) - 2017 r.
 21. Weronika Stefaniuk   -   II miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2017 r.
 22. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 5000 m (OOM) - 2017 r.
 23. Aleksandra Kwiecień   -   II miejsce w trójskoku (OOM) - 2017 r.
 24. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż (OOM) - 2017 r.
 25. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 3000 m (HMP) - 2018 r.
 26. Osińska Marcelina   -   II miejsce w chodzie na 3000 m (HMP) - 2018 r.
 27. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 5000 m (OOM) - 2018 r.
 28. Marcelina Osińska   -   II miejsce w chodzie na 3000 m (HMP) - 2019 r.
 29. Wiktor Jędrzejak   -   II miejsce w biegu na 1000 m (HMP) - 2019 r.
 30. Wiktor Jędrzejak   -   III miejsce w biegu na 1500 m (OOM) - 2019 r.
 31. Marcelina Osińska   -   I miejsce w chodzie na 5000 m (OOM) - 2019 r.


   Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów (U20)
   Mistrzostwa Polski Juniorów (U20)
 

 1. Andrzej Antoniak   -   II miejsce w rzucie oszczepem - 1989 r.
 2. Aleksandra Robak   -   III miejsce w 7-boju - 1992 r.
 3. Andrzej Antoniak   -   II miejsce w rzucie oszczepem - 1993 r.
 4. Michał Bieniek   -   II miejsce w skoku wzwyż - 2002 r.
 5. Michał Bieniek   -   I miejsce w skoku wzwyż - 2003 r.
 6. Tomasz Weczera   -   II miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2005 r.
 7. Renata Wensierska   -   II miejsce w rzucie młotem - 2006 r.
 8. Paweł Pankratow   -   III miejsce w biegu na 3000 m (U20) - 2013 r.
 9. Aleksandra Kwiecień   -   I miejsce w trójskoku (HMP) - 2018 r.
 10. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2018 r.
 11. Aleksandra Kwiecień   -   I miejsce w trójskoku - 2018 r.
 12. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż - 2018 r.
 13. Michalina Zembik   -   I miejsce w chodzie na 20 km - 2018 r.
 14. Agata Piekarz   -   I miejsce w chodzie na 3000 m (HMP) - 2019 r.
 15. Aleksandra Kwiecień   -   III miejsce w skoku w dal (HMP) - 2019 r.
 16. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż (HMP) - 2019 r.
 17. Aleksandra Kwiecień   -   I miejsce w trójskoku (HMP) - 2019 r.
 18. Weronika Stefaniuk   -   III miejsce w skoku wzwyż - 2019 r.
 19. Aleksandra Kwiecień   -   II miejsce w trójskoku - 2019 r.



   Halowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (U23)
   Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (U23)
 

 1. Paweł Pankratow   -   III miejsce w biegu na 1500 m - 2015 r.


   Halowe Mistrzostwa Polski (OPEN)
   Mistrzostwa Polski (OPEN)
 

 1.  Aleksandra Kwiecień   -   III miejsce w trójskoku (HMP) - 2019 r.
 2.  Paweł Pankratow   -   III miejsce w biegu na 3000 m (HMP) - 2019 r.

CIEKAWOSTKA - najwięcej medali w zawodach rangi mistrzostw Polski w historii klubu zdobyli:
Aleksandra Kwiecień - 9 medali (4 złote, 2 srebrny i 3 brązowe),
Paweł Pankratow - 8 medali (3 złote i 5 brązowych)
Weronika Stefaniuk - 8 medali (1 srebrny i 7 brązowych)

 

Najbardziej utytułowani zawodnicy

 

Pierwszym  rekordzistą  Polski  został  ANDRZEJ  ANTONIAKktóry  w  rzucie  oszczepem (w kategorii 16-latków) uzyskał najlepszy wynik w kraju - 60,90 m.

Na  kilka  słów  wspomnień  zasługują  również  zawodnicy,  którzy  kontynuowali karierę w innych klubach w kraju. Na szczególne wyróżnienie zasługuje WALDEMAR LISICKI reprezentant kraju,  Halowy Mistrz Polski  seniorów  oraz Mistrzostw Polski na otwartym stadionie.  Od 1986 roku  jako zawodnik "Floty" Gdyniawywalczył  w  Mistrzostwach  Polski 11 złotych medali, w tym 3 na 1500 m. na bieżni oraz 8  na dystansach 1500 - 3000 m. na hali, 4 srebrne na tych samych dystansach, oraz srebrny medal w maratonie.

Osobną  kartę  w  historii  klubu,  złotymi  zgłoskami,  wpisał  w  ostatnich  latach   JAREK JANICKI,  który  stawał na  najwyższym  podium  w  Mistrzostwach  Polski,  Europy i  Świata. Ten jeden z najlepszych polskich supermaratończyków ustanowił w biegu na 100 km. rekord polski z wynikiem 6:23:34 s. Od 1996 do 2004 roku Jarek był reprezentantem K.S. "ENERGETYK" Gryfino by później ponownie wrócić do Hermesa i reprezentować barwy naszego Klubu.

Jarosław Janicki zwycięża w Maratonie Solidarności w Gdańsku w 2008 r.

Jarosław Janicki po raz czwarty wygrał supermaraton w Madrycie

Jarek Janicki wicemistrzem Europy na 100 km i drugi w Pucharze Świata.
Tuscania k/Rzymu 08.11.2008

 


Najlepszym zawodnikiem w historii naszego klubu okazał się
MICHAŁ BIENIEK
 uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie,
aktualny rekordzista Polski juniorów w skoku wzwyż.

Mistrz Polski Juniorów Młodszych (2001),
4-ty na Mistrzostwach Świata (lipiec 2001- Debreczyn).

Rekordzista Polski (2,19 m.) Juniorów Młodszych
w skoku wzwyż (POZNAŃ, październik 2001).

Mistrz Polski Juniorów (czerwiec 2002 - Bielsko Biała)
Rekordzista Polski 18-latków (2,24 m.)

Halowy Mistrz Polski Juniorów
(styczeń 2003 - Warszawa) - 2,20 m.

Mistrz Polski Juniorów (lipiec 2003 - Zamość)
Rekordzista Polski Juniorów (2,30 m.)
5-ty na Mistrzostwach Europy Juniorów (lipiec 2003- Tampere).

Halowy Wicemistrz Polski (luty 2004 - Spała) - 2,22 m.

Halowy Mistrz Polski (luty 2005 - Spała) - 2,30 m.
Mistrz Polski (czerwiec 2005 - Biała Podlaska) - 2,34 m.

11-ty na Mistrzostwach Świata (sierpień 2007 - Osaka) - 2,29 m. (F - 2,21)

Wice Mistrz Polski (lipiec 2008 - Szczecin) - 2,18 m.
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich -Pekin 2008


















Bieniek w barwach Hermesa

Po ukończeniu szkoły średniej Michał studiował we wrocławskiej AWF reprezentując AZS-AWF Wrocław, trenując pod okiem Bogumiła Mańki. Karierę Bieńka raz po raz stopowały kontuzje. Na przełomie 2008 i 2009 roku skoczek zerwał ścięgno Achillesa
i to był początek końca. Zamiast skakać do gardeł najlepszym, kuśtykał na rehabilitację. Próba powrotu na skocznię, chociaż początkowo udana, zakończyła się odnowieniem kontuzji i decyzją o definitywnym końcu kariery.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Ponadto, w kategorii seniorowskiej, bardzo dobre wyniki osiągali: Aneta Lewandowska, Dorota Jankowska, Marzena Myślicka, Jacek Stefański, Jarosław i Piotr Filip.

         W 50-letniej działalności sekcji, spośród szkolonych zawodników, studia na kierunku kultury fizycznej ukończyli: Eugeniusz i Teresa Bukowscy, Jan Podleśny, Eugeniusz Kuduk, Bożena Szumska, Włodzimierz Chmiel, Dorota Jankowska, Piotr Filip, Jarosław Filip, Aneta Lewandowska, Zbigniew Kozakiewicz, Jacek Stefański, Marzena Myślicka, Anna Jankowska, Marek Sanecki, Dorota Boratyńska, Aleksandra Robak, Marcin Kuduk, Ilona Janas.

 

        


strona początkowa   -   rekordy la klubu   -   sukcesy la klubu   -   galeria la  -   aktualności  -  gimnastyka


Copyright 2001 by MOS Gryfino - Jacek Stefański. All rights reserved.
Contact:    jacastef@go2.pl