Ludwik Alchimowicz ur. 05.08.1933 r. w Plissa na Wilenszczyźnie. W 1953 roku kończy Liceum Pedagogiczne w Myśliborzu. Po jego skończeniu dostaje nakaz pracy w miejscowości Winniki, gdzie pracuje przez rok. W latach 1954-58 podejmuje pracę w Liceum Pedagogicznym w Chojnie. W 1958 roku rozpoczyna pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Gryfinie. W 1959 roku na jego wniosek Zarząd Okręgowego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie powołuje przy Liceum Ogólnokształcącym w Gryfinie Międzyszkolny Klub Sportowy, skupiający najlepszych lekkoatletów Liceum. Ludwik Alchimowicz od 1959 do 1967 pełnił funkcję Prezesa Klubu i jednocześnie trenera.

Pierwszym medalistą pana Ludwika był Bronisław Baszuk, który w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Przełajowych w Zielonej Górze, w 1964 roku wywalczył brązowy medal.  Drugim  medalistą  zostaje  Piotr

Podleśny, który w Halowych Mistrzostwach Polski SZS w biegu na 1000 m. w roku 1969 wywalczył 2 miejsce. W tym samym roku Piotr został pierwszym przedstawicielem naszego klubu, który wystąpił w reprezentacji Polski juniorów w meczu z reprezentacją Węgier w Budapeszcie.

Ludwik Alchimowicz przez całe swoje życie związany był ze sportem szkolnym, przekazując młodym ludziom piękno lekkiej atletyki, był wychowawcą pokolenia sportowców, którzy do dzisiaj aktywnie uczestniczą w pracy w strukturach SZS (Podleśny, Kuduk). Powołany przez Niego w 1959 Klub w dalszym ciągu się rozwija stwarzając możliwość wszechstronnego rozwoju młodych zawodników

Ludwik Alchimowicz odszedł od nas 8 października 2004 r. ale pamięć o nim na długo pozostanie.

Copyright (c) 2007 by MOS Gryfino - Jacek Stefański. All rights reserved.